Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretim

Organik tarım yapan çiftçilerin kendine has kullandığı bazı taktikler bulunmaktadır. Solucan gübresi üretimi yapıldığında ise bu taktikler kullanılmaktadır. Türkiye’de uzun zamandır gübre üretiminin yapılması organik tarımı bir üst seviyeye taşımış ve sağlıklı besinlerin üretilmesi daha kolay bir hal almıştır. Verimli olan gübre birçok çiftçi tarafından tercih edilmiş ve çiftçilerin çoğu bu gübre üretimine başlamıştır.

Ülkedeki gübre üretiminin yıllık boyutu toplamda 70 bin ton olarak gösteriliyor. Bu gübre üretimi sayesinde tarım işiyle uğraşan çiftçilerin, daha kolay bir şekilde üretim yapmasına olanak tanıyor. Ülkede bulunan solucan gübrelerinin tesisleri, çiftçilere hizmet vermeye devam ediyor. Artışlar sebebiyle solucan satışları da başladı. Satışların çok olması ve bu gübreye değer verilmesi ülkedeki tarımın kalitesini üst düzeye taşıyor. Satışların artmasıyla birlikte her sene fiyatların da artış gösterdiği görülmektedir. Gübrenin üretimi biraz zor bir iş olduğundan dolayı fiyatların da artması gayet doğal bir olaydır. Bu işe yatırım yapan şirketlerin geri dönüş olarak fazlasıyla kazanç sağladığını da söylemek gerekir.

Ek iş olarak birçok ziraat işiyle uğraşan insanların bu işi tercih ettiği de görülüyor. Ege, Trakya ve Akdeniz bölgesinde bu üretimin daha fazla yaygınlaştığı görülmektedir. Bu bölgelerde iklim ve bitki örtüsü nedeniyle üretimin yapılması daha kolay oluyor. Böylelikle birçok kişi bu bölgelerde üretim yapmayı tercih ediyor. Ege ve Akdeniz bölgesinde tesislerin bulunduğunu da söylemek gerekir. Kendi çiftliğinde bu işi yapmak isteyen çiftçilerin sağlam bir yatırım yaparak bu işe girmesi gerekiyor. Gübrenin üretimi sırasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Gübrenin kazanç sağlaması her ne kadar yüksek olarak görülse de, fazlasıyla işçilik istediği de aşikar bir durum olarak nitelendiriliyor.

Solucan Gübresi Üretiminin Artışları

Solucan Gübresi Üretim Arttırma Yolları

Solucan Gübresi Üretim Arttırma Yolları

Bu işin gelirinin yüksek olması birçok kişinin yatırım yapmasına sebebiyet vermiştir. Solucan gübresinin üretimini düzenli ve aktif bir şekilde yapan kişilerin ortalama aylık kazancı 25 ile 35 bin Türk lirası olarak biliniyor. Gübre üretiminin işçiliği ağır olduğundan dolayı işe giren yatırımcıların kısa süre içerisinde bıraktığı da görülüyor. Yaklaşık 7 – 8 ay boyunca bu üretimin yapılabilmesi için her gün kontrollerin sağlanması gerekiyor. Kontrollerin yanı sıra uzun bir zaman isteyen üretimden kazanç sağlayabilmek için işin içerisinde uzun bir zaman geçirmek gerekiyor. İlk üretimi başarılı olan kişinin ikinci üretimde gelir sağladığı görülüyor. İlk üretimde yüksek gelir sağlamak mümkün değildir. Gübre üretimini yapabilmek için zaman ve sabır gereklidir.

Leave a Reply