Kültür Mantarı

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Evde kültür mantarı yetiştirme konusu oldukça keyifli ve detaylı bir iştir. Bu yetiştirme aşamasında bilinmesi gereken bazı temel noktalar önem arz eder. Kaliteli bir mantar yetiştirmek için bu noktaları bilmek ve uygulamak gerekir.

Öncelikle kültür mantarı yetiştirmek için bu mantarın tohumuna ihtiyaç duyulur. Mantar tohumu Misel olarak bilinir ve mantar üreticilerinden ve bazı resmî kuruluşlardan kültür mantarı tohumu misel temin edilebilir.

Kültür mantarını evde yetiştirmek aslında tam da evin içinde yetiştirmek anlamına gelmez. Mantar yapısı gereği ıslak ortamlarda yetişen bir türdür. Bu sebeple evin bölümlerinden olan Bodrum katı ya da mahzen benzeri bölümler kültür mantarı yetiştirmek için uygun ortamlar olarak değerlendirilir.

Evde kültür mantarı yetiştirmek isteyen kişiler mantarın kompostunu yapmalı ya da gerekli kuruluşlardan bunu temin etmelidir.

Kültür Mantarı Yetiştirme Evreleri Nelerdir?

  • Evde kültür mantarı yetiştirme konusu kapsamlı bir iş olarak özen gerektiren evrelere sahiptir. Bu bağlamda ilk olarak tohumu temin edilmeli ve kompostunu yapmalı ya da almalıdır.
  • Bu konuda temel madde at gübresidir ancak bulunması oldukça zordur. Bu sebeple sentetik şekilde bunun yerini tutan bir diğer karışım elde edilmelidir. Sentetik kompost ise hububat sap ve saman otları işe yarar. Kültür mantarının besin değerinin arttırılması İçin ise tavuk gübresi, kepek, şeker pancarı artığı yani şerbeti, ayçiçeği ya da zeytin artıkları ile desteklenmelidir.
  • Taban karışımı hazırlamak İçin ise ölçüler şu şekildedir. 10 kg buğday sapı, 2 kg tavuk gübresi, 2 kg hububat kepeği, 250 gram amonyak nitrat.
  • Hazırlanan bu taban karışım 50 cm’yi geçmeyecek şekilde sert bi zemine serilmektedir.
  • Nemi % 75’in altına düşmemek kaydıyla sürekli nemlendirilmelidir.
  • Günlerle takip edilen bu nemlendirme işi kompostun aktarılması ile devam etmektedir.
  • Çürüme sağlayan bu kompostun nemlenmesi sadece çürüme odaklı olmalıdır. Aksi taktirde kompostun yapısı bozulacaktır.
  • Misellerin kompost üzerine dört kat ekilip Bodrum katına yerleştirilmesi gerekir.
  • Evde kültür mantarı yetiştirme aşamasının kompostun kurumasını engellemek için ıslak gazete kağıtları ile tutulması fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply