2018 için İş Kurmak İsteyenlere Fikirler

2018 ekonomik anlamda hepimiz için zor bir sene oldu. Bir yandan maddi ihtiyaçlarımız için harcamamız gereken para artarken, diğer yandan özel sektörünün zorlaşan koşulları ve iş olanaklarının daralması birçoğumuz için yeni olanaklar yaratma zorunluluğu doğurdu.

Bu nedenle iş kurmak istiyorum 2018 yılı için en çok düşünülen konu olması tesadüf değil. Bu koşullarda en uygun olanı ise az sermaye gerektiren işler olsa gerek.

Az Sermaye İle İşinizi Kurun

 

  • Grup Aktiviteleri İçin Sosyal Mekanlar

 

Arkadaş gruplarının hep birlikte dışarıda yapabileceği özel bir organizasyona ev sahipliği yapacak, belirli bir konuda hizmet veren bir mekan her dönem iş yapmıştır. Bir zamanların film kafeleri buna bir örnektir. Film kiralayarak bir odada arkadaşlarınızla geçirdiğiniz keyifli günleri hatırlarsınız. Daha gençler için yakın günlerde karaoke ya da guitar hero aktiviteleri için kullanılan mekanlar da buna örnek sayılabilir. Bugünlerin popüler mekanları ise korku evleri. Eğer korku evinin talep göreceği bir lokasyon tespit etmişseniz, dilerseniz bayilik alarak hemen kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu konuda daha farklı iş fikirleri ile az sermaye ile ilerinin bayilik veren firmaları arasına da girmeniz mümkün.

 

  • Yeni Ürünler/ Hayvanlar Yetiştirmek

 

Gün geçmiyor ki yeni bir ürünün yetiştiriciliğinin ne kadar karlı bir iş olduğunu duymayalım. Solucan gübresinden, mantara, salyangozdan, sülüğe, yem solucanından, son günlerin popüler ürünü ejder meyvesi pitaya kadar farklı kullanım alanları ve pazarlara sahip birçok ürünün yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Hali hazırda pazarı genişlemeye başlamış, daha az riskli; ama bir yandan da daha çok üreticinin olduğu bir ürün seçebilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız ve yeni iş fikirleri istiyorsanız, farklı ülkelerin pazarlarını araştırarak yepyeni bir ürünle tüketicinin karşısına çıkabilirsiniz.

 

  • Geri Dönüşüm

 

İstanbul’da plastik atıklarınızla otobüs kartınızı doldurabildiğinizi görmüşsünüzdür. Geri dönüş yalnızca kamunun önem verdiği bir konu değil. Çevreye duyarlı, geri dönüşüm ürünleri popülerleştikçe geri dönüşüm malzemeleri de daha değerli hale geldi. Büyük firmalar bu işe oldukça fazla bütçe ayırıyor. Siz de bu konuda bir fikir geliştirerek, hemen kazanmaya başlayabilirsiniz.